Oddziały




Wybierz zdrowy tryb życia - rzuć palenie PDF Drukuj Email

Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1974 roku, w Polsce już po raz osiemnasty. Dzień ten przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W tym roku to 20 listopad czyli już za dwa dni...

Istotnym czynnikiem uświadamiającym problem palenia tytoniu jest kreowanie zdrowia jako wartości. Zdrowie jest najważniejszym wyznacznikiem jakości naszego życia. Obecna definicja zdrowia przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia podaje, że: „zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu.” Przedstawiona definicja mocno podkreśla połączenie kwestii zdrowia z życiem społecznym człowieka oraz jego troską o kondycję fizyczną. Obserwacje stanu zdrowia populacji świadczą o tym, że ogólna odporność ludzi słabnie, a ilość schorzeń przewlekłych wciąż wzrasta. W tym kontekście pojawia się ogromna rola zapobiegania chorobom oraz dążenie do poprawy stanu zdrowia populacji. Powinniśmy zatem koncentrować się na wzmacnianiu naszego organizmu poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, spełniającego warunki najbardziej optymalne dla zachowania zdrowia. Nie ma tu miejsca dla papierosa, gdyż palenie tytoniu jest najbardziej niekorzystnym dla zdrowia elementem stylu życia. Palenie tytoniu jest uzależnieniem - chorobą, której wyleczenie wymaga ogromnego wysiłku. Powinno być traktowane jako problem medyczny i leczone jak każda inna choroba.  Palenie tytoniu jest uzależnieniem psychicznym, które polega na przymusie zapalenia papierosa aby osiągnąć uczucie odprężenia. Uzyskanie przez palacza wspomnianego odprężenia, powoduje konieczność podawania coraz większych dawek nikotyny dla otrzymania takiego samego efektu.

Uzależnienie od nikotyny rozpoznaje się gdy jednocześnie występują trzy z poniższych cech:

1.  poczucie przymusu przyjmowania

2. tolerancja – stan obniżonej wrażliwości organizmu na skutki działania nikotyny

3. zespół abstynencyjny

4. czas trwania nałogu dłuższy niż palacz przewidywał

5. wiele nieudanych prób walki z nałogiem

6. graniczenie lub zaniechanie pewnych działań z powodu nałogu

7. trwanie w nałogu mimo jego szkodliwego wpływu na zdrowie

Nacisk na promocję zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego podyktowany jest m.in. danymi statystycznymi, według których w Polsce nadal z powodu palenia przedwcześnie umierają tysiące osób. Pamiętajmy o tym motywując siebie lub innych do rzucenia palenia.