Relacja z akcji "Cukrzyca - epidemia XXI wieku" PDF Drukuj Email

W dniach 13 - 14 listopada w szpitalu odbyła się akcja profilaktyczna pod hasłem „Cukrzyca – epidemia XXI wieku”. W ramach akcji mieszkańcy miasta mogli wykonać badania poziomu cukru i cholesterolu we krwi, pomiary ciśnienia tętniczego. Wszystkie badania były bezpłatne, głównie dzięki uprzejmości partnerów akcji. Tym razem oprócz badań organizatorzy tj. lekarze, lekarze stażyści (II Oddział Chorób Wewnętrznych) i dietetyczki przewidzieli także inne działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Nad bezpieczeństwem epidemiologicznym czuwały: Marzena Huptas – Przełożona Pielęgniarek, Grażyna Gałka - Ćwik i Violetta Markusik – pielęgniarki z Zespołu Zakażeń Szpitalnych.
Zainteresowanie badaniami było tak duże, że osoby oczekiwały w kolejce na długo przed rozpoczęciem, zarówno pierwszego jak i drugiego dnia akcji. Z badań skorzystało około 300 osób.

Pytani czy akcje tego typu są potrzebne zgodnie odpowiadali, że w naszym mieście jest takich akcji zbyt mało. Niektórzy uczestniczyli w badaniach profilaktycznych po raz pierwszy, dla innych były one okazją do skontrolowania poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia.

Wszyscy zgodnie twierdzili, że są mile zaskoczeni: „Takie badania są bardzo potrzebne, mogą być ostrzeżeniem, że z naszym zdrowiem dzieje się coś złego. Jestem w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Diabetolog zalecił mi
kontrolę poziomu glukozy co 3 miesiące. Cieszę się, że mogłam wykonać dzisiaj badanie w szpitalu – bezpłatnie i bez oczekiwania na termin”
– powiedziała Pani Bogumiła Ładyńska. Mąż Pani Bogumiły ma kłopoty z ciśnieniem. Podczas akcji mógł skorzystać z porad lekarza i dietetyka.
Frekwencja i rozmowy z uczestnikami akcji dowodzą celowości naszych działań zdrowotno – edukacyjnych.