Kolorowe Damy ubarwiają święta pacjentom onkologicznym PDF Drukuj Email

120 paczek świątecznych trafiło do pacjentów Oddziału Onkologii WSS nr 4 w Bytomiu od Stowarzyszenia Kolorowe Damy. Członkinie stowarzyszenie wspierają pacjentów onkologicznych w okresie świątecznym upominkami, nie przeszkadza im w tym nawet pandemia. Upominki wręczane są z zachowaniem najwyższej ostrożności. Założeniem Kolorowych Dam jest, by w każdej paczce znajdował się kosmetyk.

Dobry wygląd jest ważny w każdej sytuacji, także w chorobie. Nikt nie wie o tym lepiej, niż członkinie stowarzyszenia Kolorowe Damy – byłe pacjentki onkologiczne. Chorowałam na raka dwa razy, w 2010 i 2016 roku. Nowotwór zaatakował piersi – mówi Izabela Tarasewicz, jedna z Kolorowych Dam. Na Oddziale Onkologii bytomskiego szpitala doświadczyłam niesamowitej pomocy. Uratowano mi życie i zapewniono wsparcie psychiczne. Jestem pod wrażeniem ciepła, wrażliwości, zrozumienia i dobra, jakiego doświadczyłam ze strony personelu.

Wiedząc, jak wygląda pobyt pacjentów na onkologii, jak ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem, pani Izabela często zagląda tu jako wolontariuszka. Wspiera rozmową, dobrym słowem. Bywa, że pacjenci opowiadają o swoich rodzinach, przewartościowują życie - mówi. Ktoś, kto wcześniej zmierzył się z nowotworem wie, jakich użyć słów, żeby rozmowa przyniosła oczyszczający efekt. Trzy lata temu dołączyła do stowarzyszenia Kolorowe Damy. To kobiety, które pokonały raka i dziś niosą pomoc innym chorym. W okresie świątecznym przygotowują upominki i rozdają na oddziałach onkologicznych. W takim upominku obowiązkowo musi znaleźć się kosmetyk. Wygląd w chorobie jest bardzo ważny - mówi Izabela Tarasewicz. Opowiadała mi jedna z byłych pacjentek, że kiedy sięga po cień do powiek, który znalazła w paczce od nas, uruchamiają się jej pozytywne wspomnienia.

Takie wsparcie ze strony byłych chorych jest w terapii niezwykle ważne - mówi kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej dr hab. n. med. Ewa Nowakowska-Zajdel. Choroba to czas, kiedy wielu chorych traci wiarę w siebie, zaczyna unikać kontaktu z ludźmi. Takie świąteczne odwiedziny pozwalają zmienić tę perspektywę. Praktyczne porady dotyczące pielęgnacji i innych problemów – o których nie zawsze jest czas porozmawiać – to bezcenna pomoc.

Członkinie stowarzyszenia Kolorowe Damy wkładają sporo wysiłku w to, żeby do pacjentów onkologicznych przed świętami popłynęło jak najwięcej ciepłych słów. Pomagają Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rudzie Śląskiej, Szkoły Mistrzostwa Sportowegi i Miejskiego Przedszkola nr 47 przygotowując kartki i bombki świąteczne dołączane do paczek. Aby przed każdymi świętami cos mogło znaleźć się w paczce, Kolorowe Damy przez cały rok prowadzą zbiórki, współpracują z różnymi firmami. Może je wesprzeć każdy. Szczegółowych informacji na temat oczekiwanych form pomocy udziela Izabela Tarasewicz pod numerem 694 052 429.