1 milion zł rocznie oszczędności na ogrzewaniu i prądzie. Trwa termomodernizacja finansowana z UE PDF Drukuj Email

Oszczędności w wysokości prawie 1 miliona złotych rocznie przyniesie wymiana okien i drzwi zewnętrznych, instalacji centralnego ogrzewania, montaż paneli fotowoltaicznych, ocieplenie ścian, zmiana oświetlenia na ledowe, montaż pomp ciepła. W bytomskiej „Czwórce” trwają prace związane z termomodernizacją placówki. Wartość projektu finansowanego z budżetu Unii Europejskiej i województwa śląskiego wynosi ponad 12 mln zł. To kolejny przykład dobrze zainwestowanych unijnych pieniędzy w Bytomiu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, której podlegają placówki służby zdrowia w regionie.

Poprawią się warunki pracy personelu i leczenia pacjentów z całego regionu. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny aspekt tej inwestycji – podkreśla.

Na ukończeniu są prace w budynku B, w którym znajduje się blok operacyjny. W sumie termomodernizacja obejmie 6 obiektów. Nowych i starych. To znaczy, wybudowanych w roku 1905, jak i w latach 80-tych ubiegłego stulecia. Ta inwestycja wiąże się z oszczędnością dużej ilości energii – mówi Wojciech Michalik, dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu. Szacujemy, że dzięki niej koszty ogrzewania w modernizowanych budynkach spadną o 61 %. Rachunki za ogrzewanie i prąd całego szpitala wynoszą teraz 2 mln 277 tys. zł rocznie. Po zakończeniu inwestycji szacunkowo mają wynosić 1 mln 507 tys. zł.

Będzie to możliwe nie tylko dzięki wymianie stolarki okiennej, ale też dzięki odnawialnym źródłom energii. Na dachach budynków montowane będą panele fotowoltaiczne (oszczędność zakupu energii elektrycznej około 10 tys. złotych na rok) oraz pompy ciepła (oszczędność zakupu energii cieplnej rzędu 102 tys. zł rocznie).

Spadną też rachunki za wodę. W szpitalu zamontowane zostaną automatyczne, samozamykające się baterie do wody. Chcemy ograniczyć niekontrolowany pobór wody, zwłaszcza w miejscach ogólnodostępnych – podkreśla Maciej Zachwieja, kierownik Działu Technicznego WSS nr 4. Montaż tych baterii spowoduje, że pobór wody spadnie o co najmniej 15%, co w skali roku da około 90 tys. zł oszczędności.

Prace w budynku B potrwają jeszcze do końca października 2021 roku. Później ekipy techniczne przeniosą się do budynku D1. Zarówno personel, jak i pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość. Termomodernizacja w bytomskiej „Czwórce” potrwa do końca przyszłego roku.

Projekt współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 ((Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla osi priorytetowej: IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna dla działania: 4.3. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej dla poddziałania: 4.3.1. Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej i mieszkaniowej - ZIT Wartość całkowita: 12,634 mln zł, z czego prawie 7,3 mln zł dofinansowała Unia Europejska, około 4,5 mln zł pochodzi z budżetu województwa śląskiego, a pozostała kwota to środki własne szpitala.