Kolorowe Damy dają uśmiech i paczki na święta PDF Drukuj Email

Dobry wygląd jest ważny w każdej sytuacji, także w chorobie. Nikt nie wie o tym lepiej, niż członkinie stowarzyszenia Kolorowe Damy – byłe pacjentki onkologiczne. Stąd pomysł, aby w paczkach świątecznych podarowanych pacjentom Oddziału Onkologii znalazły się kosmetyki i kolorowe chusty.

Chorowałam na raka dwa razy, w 2010 i 2016 roku. Nowotwór zaatakował piersi – mówi Izabela Tarasewicz, jedna z Kolorowych Dam. Na Oddziale Onkologii bytomskiego szpitala doświadczyłam niesamowitej pomocy. Uratowano mi życie i zapewniono wsparcie psychiczne. Jestem pod wrażeniem ciepła, wrażliwości, zrozumienia i dobra, jakiego doświadczyłam ze strony personelu.

Wiedząc, jak wygląda pobyt pacjentów na onkologii, jak ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem, pani Izabela często zagląda tu jako wolontariuszka. Wspiera rozmową, dobrym słowem. Bywa, że pacjenci opowiadają o swoich rodzinach, przewartościowują życie - mówi. Ktoś, kto wcześniej zmierzył się z nowotworem wie, jakich użyć słów, żeby rozmowa przyniosła oczyszczający efekt. 3 lata temu dołączyła do stowarzyszenia Kolorowe Damy. To kobiety, które pokonały raka i dziś niosą pomoc innym chorym. W okresie świątecznym przygotowują upominki i rozdają na oddziałach onkologicznych. W takim upominku obowiązkowo musi znaleźć się kosmetyk. Wygląd w chorobie jest bardzo ważny - mówi Izabela Tarasewicz. Opowiadała mi jedna z byłych pacjentek, że kiedy sięga po cień do powiek, który znalazła w paczce od nas, uruchamiają się jej pozytywne wspomnienia.

Takie wsparcie ze strony byłych chorych jest w terapii niezwykle ważne - mówi Kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej dr hab. n. med. Ewa Nowakowska-Zajdel. Choroba to czas, kiedy wielu chorych traci wiarę w siebie, zaczyna unikać kontaktu z ludźmi. Takie świąteczne odwiedziny pozwalają zmienić tę perspektywę. Praktyczne porady dotyczące pielęgnacji i innych problemów – o których nie zawsze jest czas porozmawiać – to bezcenna pomoc.

Członkinie stowarzyszenia Kolorowe Damy wkładają sporo wysiłku w to, żeby do pacjentów onkologicznych przed świętami popłynęło jak najwięcej ciepłych słów. Pomagają Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rudzie Śląskiej, przygotowując kartki świąteczne dołączane do paczek.

Aby przed każdymi świętami cos mogło znaleźć się w paczce, Kolorowe Damy przez cały rok prowadzą zbiórki, współpracują z różnymi firmami. Może je wesprzeć każdy. Szczegółowych informacji na temat oczekiwanych form pomocy udziela Izabela Tarasewicz pod numerem 694 052 429.

Kolorowe Damy już mają plany na przyszłość. Przynajmniej dwa razy w roku chciałyby zorganizować warsztaty na temat pielęgnacji twarzy w chorobie nowotworowej, żeby pacjentki wiedziały, jak radzić sobie z suchą i przeźroczystą skórą. Szukają sponsorów i trenerów z branży kosmetycznej.