Świąteczne cuda na kiermaszu PDF Drukuj Email

Ozdoby choinkowe, świeczniki czy kartki świąteczne – to efekt terapii zajęciowej pacjentów Psychiatrycznego Oddziału Dziennego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Zaprezentowali je 3 grudnia podczas świątecznego kiermaszu rękodzieła osób niepełnosprawnych organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Prace wykonywane na terapii zajęciowej to nie tylko okolicznościowe kartki i świąteczne gadżety. Techniką decoupage pacjenci ozdabiają pudełka, butelki czy ramki na zdjęcia. To doskonały pomysł, na przykład, na nietypowy upominek dla bliskiej osoby Terapia zajęciowa to forma rehabilitacji. Podczas zajęć pacjenci wykonują różnego rodzaju prace ręczne, które poprawiają ich ogólną sprawność fizyczną i psychiczną. Chorzy zwracają większą uwagę na sprawy niezwiązane ze stanem ich zdrowia, aktywizują się. Zajęcia niejednokrotnie zwiększają poczucie własnej wartości pacjentów, poszerzają krąg ich zainteresowań.

Psychiatryczny Oddział Dzienny WSS nr 4 bytomskiej „czwórki” był jedną z kilkudziesięciu jednostek, które prezentowały się podczas kiermaszu w Urzędzie Marszałkowskim. Swoje prace wystawiali tam: uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczniowie szkół specjalnych, mieszkańcy domów pomocy społecznej i środowiskowych domów samopomocy, członkowie stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni socjalnych oraz pacjenci szpitali, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Śląskiego.