Oddziały




Pierwsza pomoc PDF Drukuj Email

Personel medyczny naszego szpitala spotyka się na co dzień z sytuacjami zagrożenia zdrowia i życia, posiada wiedzę i umiejętności ich ratowania. Organizujemy kursy i szkolenia, ostatnie odbyło się w czerwcu br, które uczą m. in. sposobu udzielania pomocy pracowników każdego szczebla. Jednak w naszym kraju tylko niewielki odsetek osób niezwiązanych z medycyną umie prawidłowo udzielić pomocy. Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem umieralności ofiar wypadków.


 

Ale nie tylko o wypadkach komunikacyjnych mowa, sytuacje kryzysowe dotyczą wielu chorób i nagłych urazów.

Okazją do zwrócenia uwagi na problematykę i wagę udzielania pierwszej pomocy jest obchodzony 11 września Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Został on ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i przebiega pod patronatem WHO.

Każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. A czasu na działanie jest naprawdę niewiele, ponieważ dla ratowania życia kluczowe są pierwsze 4 minuty.
Musimy propagować tą ideę, by w sytuacji kryzysowej miał kto pomóc uczestnikom wypadku, nam oraz naszym bliskim.

 

Przypominamy, że w Polsce istnieje prawny obowiązek udzielania pierwszej pomocy, a nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w zagrożeniu zdrowia lub życia jest karalne (artykuł 162 Kodeksu Karnego). Pamiętajmy, że prawo również chroni ratujących i samo wezwanie służb ratowniczych już jest pierwszą pomocą. Można zminimalizować strach przed „fizycznym” udzieleniem pomocy, dysponując podstawową wiedzą i umiejętnościami z zakresu ratownictwa.


 

Osoby zainteresowane uzupełnieniem wiedzy odsyłamy na strony związane z udzielaniem I pomocy (np.: www.ratownictwo.win.pl, www.pck.pl.).


J.K