Depresja jest uleczalna PDF Drukuj Email

Depresja - stan cechujący się głównie pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności życiowej oraz zainteresowań. Według WHO jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Ze względu na słabą znajomość społeczną oraz brak wyraźnych przyczyn zachorowalności, braku „złego stanu” ogólnego chorego, bywa często lekceważona.

Osoba z depresją albo nie przyznaje się do niej, albo pozostawiona ze swoimi problemami jest zbywana słowami "weź się w garść". Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją pragniemy zwrócić uwagę na istotę choroby oraz obalić mity na temat leczenia, albowiem najpoważniejszym jej skutkiem jest popełnienie samobójstwa przez osobę chorą.

Depresja uwarunkowana jest różnymi czynnikami, które działają równocześnie, wśród nich: czynniki genetyczne, czynniki psychologiczne oraz czynniki społeczne. Każdy z nas, w dowolnym momencie życia może zetknąć się z tą chorobą.

Gdy pojawią się: smutek lub uczucie pustki; zaburzenia snu; utrata energii, poczucie zmęczenia, ospałość; zaburzenia apetytu; trudności z jasnym myśleniem, skupieniem uwagi, podejmowaniem decyzji; utrata zainteresowania dla zajęć kiedyś przyjemnych, także dla seksu; lęki, ataki paniki; obsesyjne drążenie bolesnych doświadczeń i myśli; poczucie winy i bezradności; obniżone poczucie własnej wartości, brak nadziei; niepokoje i drażliwość; myśli o śmierci lub samobójstwie i objawy te utrzymują się powyżej dwóch tygodni, należy zgłosić się do lekarza a najlepiej od razu do lekarza psychiatry!

W leczeniu choroby stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię indywidualną jak i grupową. W ramach różnorodnych technik terapeuci posługują się narzędziami w pracy nad zachowaniem pacjenta w depresji, które doprowadzają do lepszego funkcjonowania chorego w otaczającym go środowisku i powolnego zdrowienia. W tym okresie potrzebne jest także wsparcie i pomoc rodziny i znajomych. Pamiętajmy, że choroba jest uleczalna, a do lekarza nie potrzeba skierowania!

W naszym szpitalu można uzyskać pomoc specjalistów w Poradni Zdrowia Psychicznego w godz. 7.00-14.35 z wyjątkiem środy w godz. 10.30-18.00, Dziennym Oddziale Psychiatrycznym, który leczy pacjentów w systemie dziennym w godz. 7.00 – 14.30 oraz stacjonarnym Oddziale Psychiatrycznym.

J.K.

Źródło: