Międzynarodowy sukces PDF Drukuj Email

US2009/0138045 A1” to numer międzynarodowego patentu, który został nadany przez Nowojorskie Biuro Patentowe z dniem 08.05.2009 r. Wzorem zastrzeżonym objęto stabilizator międzywyrostkowy kręgosłupa opracowany przez polsko - belgijski zespół lekarzy, także specjalistów z naszego szpitala. Obecny wynalazek jest rozwinięciem opracowanych wcześniej i zarejestrowanych w Polsce już w 2005 roku wzorów stabilizatorów kręgosłupa.

Wszystkie te implanty produkowane są przez polską firmę i zostały z powodzeniem wdrożone do leczenia nie tylko w kraju, ale i w pozostałych krajach europejskich, dalej w Turcji, USA i Meksyku. Należy przypomnieć Państwu i podkreślić, że pierwszych wszczepień stabilizatorów i dalszego opracowania klinicznego wyników leczenia dokonano w Oddziale Neurochirurgii i Neurotraumatologii naszego szpitala. Były one przedmiotem wielu wystąpień na międzynarodowych kongresach poświęconych chirurgii kręgosłupa w Brukseli, Hong Kongu i Genewie oraz były publikowane w recenzowanych czasopismach naukowych. Od strony klinicznej w pracach nad konstrukcją implantów uczestniczą nasi neurochirurdzy - dr n. med Jerzy Pieniążek i dr n. med. Anna Dobkiewicz, stronę belgijską w zespole reprezentują ortopedzi - prof. Robert Gunzburg i prof. Marek Spalski, ponadto zespół tworzą biomechanicy zielonogórskiej firmy LfC a całością prac kieruje dr n. tech. Lechosław Ciupik oraz dr n. tech Agnieszka Kierzkowska. Znaczny wkład w prace konstrukcyjne i wdrożeniowe wkłada prof. Daniel Zarzycki - Kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Jagielońskiego w Zakopanym.

Dostępność i dalsze wprowadzenie stabilizatora międzywyrostkowego na światowy rynek zapewni amerykański właściciel patentu.