Oddziały




Likwidujemy bariery komunikacji z pacjentem głuchym PDF Drukuj Email

W naszym kraju większość personelu szpitalnego nie jest w stanie porozumieć się z osobami niesłyszącymi. Głusi mają utrudniony kontakt ze środowiskiem medycznym, zarówno w publicznych jak i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.

 

 

Problemem jest m.in. rejestracja w przychodniach, zakładach diagnostycznych, izbie przyjęć; podanie dokładnego opisu dolegliwości, przebytych wcześniej chorób; kontakt z lekarzem; wypełnianie dokumentacji medycznej. Znacznym utrudnieniem podczas opisanych sytuacji jest fakt, że osoby głuche z reguły bardzo słabo piszą i czytają. Dlatego też przekazywanie informacji pisemnych pomiędzy pacjentem a białym personelem jest często niemożliwe. Znajomość problemu oraz nawiązanie współpracy z Ośrodkiem Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Lublińcu skłania do wprowadzenia zmian w tym zakresie w naszym szpitalu, do propagowania języka migowego wśród pracowników.

 

 

Informujemy, że w dniu 15 kwietnia odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń „Sposoby komunikowania się personelu pierwszego kontaktu z pacjentem niepełnosprawnym słuchowo”. W szkoleniu uczestniczyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, sanitariusze, rejestratorki, sekretarki medyczne. Podstawy języka migowego zostały przybliżone przez czterech wykwalifikowanych nauczycieli ze wspomnianego Ośrodka w Lublińcu. Celem szkolenia było poznanie znaków języka migowego, które w praktyce pomogą dotrzeć do osoby głuchej, potrzebującej pomocy medycznej. Nauka podstawowych zwrotów takich jak np. jak się Pan nazywa, jak się Pan czuje, co Pana boli, proszę o dokumenty czy proszę się rozebrać pozwoli na nawiązanie komunikacji z osoba niesłysząca (często wymagającej intymności), bez konieczności interwencji tłumacza języka migowego. Tych kilka zwrotów może być niezwykle pomocnych w sytuacji pierwszego kontaktu z pacjentem oraz w nagłych zagrożeniach zdrowia i życia. W sytuacjach gdzie bezpośredni kontakt jest nieodzowny, aby móc udzielić dalszej właściwej pomocy.

 

 

Kolejny termin szkolenia wyznaczono na dzień 7 maja br godz. 9.00 w auli szpitalnej. Wszystkich uczestników serdecznie zapraszamy.