Oddziały




Tak po prostu, powstrzymać gruźlicę PDF Drukuj Email

Pod takim hasłem w tym roku 24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Choroba ta wciąż stanowi zagrożenie dla zdrowia ludności na całym świecie. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc przytacza za Światową Organizacją Zdrowia alarmujące dane. Każdego roku gruźlicę wykrywa się u około 9 mln osób.

Za złą sytuację epidemiologiczną gruźlicy na świecie odpowiadają następujące zjawiska: wzrost populacji globu, duży odsetek osób zakażonych HIV w wielu regionach świata, bieda, niedostateczna opieka medyczna, konflikty zbrojne oraz migracje ludności. Na całym świecie każdego dnia u ponad dwudziestu tysięcy ludzi rozwija się aktywna gruźlica, a ponad pięć tysięcy osób z jej powodu umiera. Jedna zainfekowana osoba może zarazić do 15 osób w ciągu jednego roku.

Gruźlica jest chorobą zakaźną, bakteryjną, którą wywołuje prątek gruźlicy. Źródłem zakażenia jest najczęściej chory na gruźlicę - prątkujący. Gruźlica może się rozwinąć w każdym narządzie, ale w ponad 90% przypadków to gruźlica płuc. Zakażeniu sprzyja częsty, długotrwały kontakt z osobą prątkującą, kaszlącą, nie leczącą się. Osoba chora na gruźlicę podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania, mówienia, wydala prątki wraz z kropelkami śluzu. Kropelki z zawartymi prątkami mogą dostać się do płuc kolejnych ludzi wraz z wdychanym powietrzem. Choroba rozwija się, gdy nastąpi osłabienie sił obronnych organizmu. Gruźlica nie leczona jest chorobą wyniszczającą i prowadzi do śmierci. Gruźlicy nie można rozpoznać na podstawie symptomów klinicznych. Podobnie diagnostyka radiologiczna gruźlicy płuc nie może stanowić ostatecznego rozpoznania. W przypadku podejrzenia gruźlicy, należy przede wszystkim wykonać badanie bakteriologiczne plwociny, które obejmuje rozmaz i posiew. Zakażeniu sprzyjają także złe warunki bytowe oraz słaba wentylacja pomieszczeń. Jednak statystyki wykazują, że w ciągu życia spośród 100 zakażonych zachoruje tylko 5 osób. W większości przypadków układ immunologiczny sam potrafi opanować zakażenie.

Chorobę należy podejrzewać przy trwającym ponad 3 tygodnie suchym kaszlu nie poddającym się leczeniu antybiotykami, przedłużających się stanach zapalnych innych narządów, osłabieniu, stanach podgorączkowych, dusznościach, nocnych potach, krwiopluciu. Leczeniem gruźlicy zajmują się specjaliści chorób płuc. Należy pamiętać, że leczenie jest w pełni skuteczne, dlatego niezwykle istotne jest wczesne wykrycie choroby.

Źródło: Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc