Od lutego zabiegi keratoplastyki |
![]() |
![]() |
![]() |
Polski Portal Transplantacyjny podaje: „W Polsce co roku, nie doczekawszy przeszczepu, umiera kilkaset chorych oczekujących na transplantację. Transplantacja to duży krok naprzód w służbie nauki dla człowieka - obecnie wielu ludzi zawdzięcza swoje życie przeszczepionemu narządowi.” Coroczne obchody Krajowego Dnia Transplantacji w dniu 26 stycznia, służą rozpowszechnianiu idei dawstwa narządów. Priorytetem jest odwrócenie tendencji spadkowej liczby transplantacji w naszym kraju. W 2005 r. od dawców zmarłych pobrano 556 narządów do przeszczepienia, w roku 2006 - 496, natomiast w roku 2007 - 352. Osoby, które decydują się zostać dawcami narządów ratują życie i zdrowie innych. Dzień Transplantacji obchodzony jest w Polsce od 2003 roku. Właśnie 26 stycznia 1966 roku miał miejsce pierwszy w Polsce udany przeszczep narządu - nerki. Operacja odbyła się w I Klinice Chirurgii warszawskiej Akademii Medycznej. Obecnie w Polsce wykonuje się przeszczepy nerek , serc, wątrób, płuco-serca, szpiku, rogówek. W kraju żyje ok. 10 tys. osób z przeszczepionymi narządami. Czasy przeżycia pacjentów po przeszczepie nie odbiegają od czasów przeżycia pacjentów na zachodzie.
Oddział Okulistyczny naszego szpitala zdobył certyfikaty uprawniające do przeprowadzania operacji przeszczepiania rogówek. W Polsce przeprowadza się pół tysiąca takich zabiegów rocznie i to zaledwie w kilku ośrodkach. Pierwsze operacje przeszczepu rogówki będą mogły zostać przeprowadzone przez lekarzy okulistów pod patronatem Ordynatora – dr n. med. Mariusza Fronczka najprawdopodobniej w miesiącu lutym. Rogówka jest przezroczystą częścią oka, do przodu od tęczówki i źrenicy, porównywana czasem ze szkiełkiem zegarkowym. Przeszczepianie rogówki zwane również drążącą keratoplastyką to procedura chirurgiczna, w której nieprzejrzysta, uszkodzona lub zniszczona przez chorobę rogówka jest wymieniana na tkankę rogówki dawcy, która została pobrana od niedawno zmarłej osoby. Przeszczep rogówki to ostateczna procedura medyczna stosowana w sytuacjach gdy:
Materiał pobierany od dawcy jest dokładnie badany. Musi spełniać kryteria jakościowe, posiadać odpowiednią ilość komórek śródbłonka, nie może też pochodzić od osoby, która chorowała na choroby zakaźne. Ryzyko odrzucenia przeszczepu rogówki jest mniejsze niż w przypadku innych transplantacji, ponieważ rogówka jest tkanką nieunaczynioną. Przeszczep udaje się w 99%. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Trwa 60 - 90 min. i nie wymaga długiego pobytu chorego w szpitalu. Po około 12 miesiącach od operacji usuwa się szwy. W tym czasie osiąga się końcową poprawę ostrości wzroku.
Źródło: lek. med. Anna Ochwał - Brzezinka
|