Obawiasz się AIDS/ HIV? – zadzwoń i zapytaj PDF Drukuj Email

W czwartek 1 grudnia w szpitalu będzie uruchomiony specjalny telefon dla osób zainteresowanych uzyskaniem wszelkich informacji na temat AIDS oraz wirusa HIV. Jego obsługą zajmie się pielęgniarka epidemiologiczna – Grażyna Gałka - Ćwik, która będzie czekała na zapytania od godziny 7.00 do 14.30 pod następującym numerem telefonu

tel. (032) 3964596

Informacje dotyczące AIDS przygotuje Zespół ds. zakażeń szpitalnych, działający w naszym szpitalu, pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bytomiu.

Ponadto informujemy, że w Krajowym Centrum ds. AIDS w Warszawie działa całodobowy telefon zaufania dotyczący AIDS

tel. (022) 6928226

W tym roku na dzień 1 grudnia przypada 20 rocznica ustanowienia Światowego Dnia AIDS. Obecnie liczba osób żyjących z HIV/AIDS przekracza 41 milionów. Problem ten może dotyczyć naprawdę każdego, ponieważ walka z epidemią nie została zakończona w żadnej części świata.

W raporcie Państwowego Zakładu Higieny „Sytuacja zdrowotna ludności Polski 2008” czytamy: „ W 1986 r., w którym zarejestrowano w Polsce pierwszy przypadek AIDS (zapadalność 0,003 na 100 000 ludności), współczynnik zapadalności na tę chorobę  w Szwajcarii wynosił już 3,17, we Francji 2,27, a w Danii 1,35. Przeciętna zapadalność w krajach UE (w jej obecnym kształcie) wynosiła wówczas 0,79 i z roku na rok szybko rosła (ryc. 6.19). Zapadalność na AIDS w UE znacząco spadła po 1994 r., m.in. pod wpływem wprowadzenia leczenia antyretrowirusowego, które zapobiega występowaniu chorób wskaźnikowych AIDS wśród osób zakażonych. W Polsce najwyższą - jak dotychczas - liczbę zachorowań i najwyższą zapadalność odnotowano w 2004 r. - 176 zachorowań, tj. 0,46 na 100 000. W tym samym roku przeciętna zapadalność w UE wynosiła 1,80 i była prawie 4-krotnie wyższa. Nie można jednak nie zauważyć, że w odróżnieniu od ogólnych trendów w UE, w Polsce zapadalność ma wprawdzie słabą, ale wyraźną tendencję do podwyższania się. Nie przeczy temu niewielka liczba zachorowań (128) zarejestrowanych w 2007 r., ponieważ nawet do 50% przypadków zgłaszanych bywa z opóźnieniem, w następnym roku kalendarzowym w stosunku do roku rozpoznania choroby.”

Powyższy fragment wskazuje, że warto podjąć już dziś działania profilaktyczne na rzecz walki z AIDS.

Źródło: Państwowy Zakład Higieny