Oddziały
„Modernizacja systemu łączności
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”„Innowacyjne, małoinwazyjne metody typu „non-fiuson” i „fiuson” chirurgicznego leczenia dysfunkcji układu kostno - neuro - mięśniowego człowieka”
„Poprawa jakości powietrza poprzez zaprojektowanie i wykonanie termomodernizacji 9- cio kondygnacyjnego budynku B Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”
„Zapewnienie rozwoju elektronicznych usług publicznych poprzez zakup i wdrożenie systemu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 4 w Bytomiu”
„Zaprojektowanie i wykonanie wielobranżowej modernizacji (adaptacji) VIII piętra (z wyłączeniem zespołu pomieszczeń przy ścianie zewnętrznej kierunku zachodniego wraz z korytarzem) budynku B dla potrzeb Oddziału Otorynolaryngologii oraz adaptacji pomieszczeń budynku C2, po dyslokacji Oddziału Otorynolaryngologii w celu utworzenia 30-łóżkowego Oddziału Medycyny Paliatywnej”„Modernizacja stanowisk pracy oraz szkolenie służące eliminowaniu zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy oraz nabyciu nowych kompetencji przez pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu i umożliwiających kontynuowanie pracy osobom w wieku aktywności zawodowej”„Modernizacja energetyczna budynków Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wraz z instalacją systemu ogniw fotowoltaicznych i instalacją pomp ciepła w celu poprawy efektywności energetycznej modernizowanych budynków”


Oddział Okulistyczny PDF Drukuj Email

Kierownik Oddziału: dr n. med. Mariusz Fronczek

Pielęgniarka Koordynująca: mgr Barbara Milic

Sekretariat tel. (032) 2810271 wew. 4350 lub bezpośrednio (032) 396 4350

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Charakterystyka oddziału:


Liczba łóżek 20
Sale : 2-osobowe z węzłem sanitarnym i 3-osobowe

Oddział prowadzi działalność diagnostyczną, leczniczą zachowawczą i w szerokim zakresie operacyjną. Corocznie leczeniu poddaje się ok. 1200 pacjentów.
Ze względu na rozbudowaną bazę diagnostyczną i operacyjną oddział wykonuje pełny zakres zabiegów operacyjnych okulistycznych, operacje zaćmy z wszczepem soczewek tylnokomorowych metodą fakoemulsyfikacji, operacje jaskry, operacje odwarstwienia siatkówki, zeza, operacje plastyczne, operacje guzów oczodołów.
Oddział pełni dyżury wojewódzkie zaopatrując w tym czasie wszystkich chorych urazowych.
Z uwagi na wieloprofilowaną specyfikę szpitala, lekarze oddziału zaopatrują wspólnie z neurochirurgami i laryngologami urazy wielonarządowe.
Posiadamy Pracownię Angiografii Fluoresceinowej i Pracownię Laserową oraz Pracownię Perymetrii Komputerowej.
Oddział współpracuje z Poradniami Diabetologicznymi.
Konsultuje i leczy chorych z retinopatią cukrzycową.
Dzięki posiadanej bazie diagnostycznej i zakresowi operacji przyznano oddziałowi, jako jednemu z nielicznych na Śląsku możliwości kształcenia lekarzy w nowym systemie specjalizacji jednostopniowej.

 

Oddział Okulistyczny zdobył certyfikaty uprawniające do przeprowadzania operacji przeszczepiania rogówek. W Polsce przeprowadza się pół tysiąca takich zabiegów rocznie i to zaledwie w kilku ośrodkach.

Rogówka jest przezroczystą częścią oka, do przodu od tęczówki i źrenicy, porównywana czasem ze szkiełkiem zegarkowym. Przeszczepianie rogówki zwane również drążącą keratoplastyką to procedura chirurgiczna, w której nieprzejrzysta, uszkodzona lub zniszczona przez chorobę rogówka jest wymieniana  na tkankę rogówki dawcy, która została pobrana od niedawno zmarłej osoby. Przeszczep rogówki to ostateczna procedura medyczna stosowana w sytuacjach gdy:

  • rogówka własna nie spełnia prawidłowych funkcji optycznych

  • choroba jest przyczyną dolegliwości bólowych rogówki

  • stan zapalny rogówki nie poddaje się leczeniu i istnieje ryzyko całkowitej utraty widzenia

Materiał pobierany od dawcy jest dokładnie badany. Musi spełniać kryteria jakościowe, posiadać odpowiednią ilość komórek śródbłonka, nie może też pochodzić od osoby, która chorowała na choroby zakaźne. Ryzyko odrzucenia przeszczepu rogówki jest mniejsze niż w przypadku innych transplantacji, ponieważ rogówka jest tkanką nieunaczynioną. Przeszczep udaje się w 99%. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Trwa 60 - 90 min. i nie wymaga długiego pobytu chorego w szpitalu. Po około 12 miesiącach od operacji usuwa się szwy. W tym czasie osiąga się końcową poprawę ostrości wzroku.