Oddziały
Oddział Chirurgii Ogólnej Drukuj Email

 Kierownik oddzialu: lek. med. Antoni Tadeusz Marczyński

 Asystenci:

 • lek. Marcin Olender - specjalista chirurg
 • lek. Dorota Piątek-Czypionka -specjalista chirurg
 • lek. Katarzyna Gościńska - specjalista chirurg
 • lek. Aneta Kuliberda - specjalista chirurg
 • lek. Michał Szpurnóg - rezydent
 • lek. Piotr Tomala - rezydent
 • lek. Małgorzata Kicka - rezydent
 • lek Gajdzik Krzysztof-rezydent
 • lek. Maciej Wiglusz - specjalista chirurg/onkolog

p. o. Pielęgniarki Oddziałowej: Justyna Wiśniewska

Sekretariat: tel. 32 281 02 71 wew. 4210 lub bezpośrednio 32 396 42 10

Sekretarka: Urszula Smółkowska

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Charakterystyka oddziału:

 

Oddział Chirurgii Ogólnej powstał w 1987 r.

Liczba łóżek - 45 w tym  8 łóżek intensywnego nadzoru pooperacyjnego z pelnym monitorowaniem.

 

Oddział zajmuje się leczeniem operacyjnym i zabiegowym w oparciu o wszystkie klasyczne techniki chirurgiczne oraz o nowoczesne metody laparoskopowe i endoskopowe określane jako  techniki małoinwazyjne.

 

Zabiegi wykonuje się tu ze wskazań onkologicznych oraz takich, które nie są związane z chorobą nowotworową.

 

 

 

 

W oddziale wykonuje się wiele zabiegów:

 • opercaje nowotoworów przewodu pokarmowego
 • operacje techniką laparoskopową ( operacje pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego, przepuklin brzusznych, jelita grubego, laparoskopii diagnostycznych),
 • operacje  przepuklin techniką beznapięciową z użyciem siatek,
 • operacje nowotworów piersi również zabiegi  oszczędzające z   użyciem technik onkoplastycznych oraz protez silikonowych
 • zabiegi u pacjentów ze schorzeniami proktologicznymi,
 • zabiegi małoinwazyjne pod kontrolą USG (biopsja cienko- i grubo igłowa, drenaż zbiorników płynowych),

Pracownia Endoskopii Przewodu Pokarmowego-dzialajaca w ramach oddziału  jako wiodący ośrodek  na Śląsku, wykonuje ponad 700 badan i zabiegów endokopowych diagnostyczno leczniczych rocznie w tym:  ponad 400 ECPW, kompletne badania diagnostyczne endoskopowe, endoskopowe tamowanie krwawień z przewodu pokarmowego, polipektomie endoskopowe, protezowanie przewodu pokarmowego, endoskopowe usuwanie kamieni żółciowych z dróg żółciowych, protezowanie dróg żółciowych, obliteracje żylaków przełyku.

Wysoką jakość usług umożliwia również wysokospecjalistyczna baza diagnostyczna szpitala (64-rzędowy Tomograf Komputerowy, wysokiej jakości USG, Pracownia Endoskopii Przewodu Pokarmowego, mammograf, możliwość wykonywania badań radiologicznych i pełnej gamy badań laboratorjnych).

Oddział posiada również akredytację szkoleniową dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii ogólnej, prowadzi staże podyplomowe dla lekarzy z zakresu chirurgii ogólnej.

Znajdują się tu dwie sale intensywnego nadzoru pooperacyjnego z 8 stanowiskami, z których każde wyposażone jest w nowoczesny sprzęt pozwalający monitorować podstawowe funkcje życiowe u pacjentów pooperacyjnych, pompy infuzyjne, dostęp do gazów medycznych, możliwość drenażu, a także wielofunkcyjny defibrylator. Obie sale są w sytemie ciągłym mnitorowane kamerami tv.

Młody, kompetentny i doświadczony zespół lekarsko-pielęgniarski stwarza pacjentom przyjazną i życzliwą atmosferę oraz zapewnia leczenie na możliwie najwyższym poziomie.

Stosowane są tu nowoczesne techniki operacyjne z użyciem noża Bi Clamp, staplerów oraz  sprzętu laparoskopowego. Stosuje się żywienie pozajelitowe (centralne wkłucia) i dojelitowe (mikrojejunostomie).PEG, PEJ.

Prowadzona jest profilaktyka antybiotykowa okołooperacyjna, przeciwzakrzepowa, przeciwodleżynowa oraz zabiegi rehabilitacyjne. Zespół monitoruje zakażenia wewnątrzszpitalne.

Chorzy przebywają na oddziale w 2- lub 3 osobowych pokojach z węzłami sanitarnymi. Opieka nad pacjentem nie kończy się w dniu jego wypisu ze szpitala. Dalsze leczenie, poprzez porady i konsultacje, prowadzi przyszpitalna Poradnia Chirurgiczna.

Oddział pełni całodobowy ostry dyżur chirurgiczny zapewniając 24-godzinną opiekę i nadzór medyczny z diagnostyką  laboratoryjną, obrazową, endoskopową i leczeniem zachowawczym i operacyjnym schorzeń chirurgicznych, zwłaszcza wymagających pilnego leczenia.

Pacjenci kierowani do Oddziału Chirurgii Ogólnej w celu wykonania planowego zabiegu operacyjnego proszeni są o zgłaszanie się do sekretariatu  wraz z aktualnym skierowaniem od poniedziałku do piątku o godz. 8.00.  Powinni posiadać ze sobą całą dokumentację medyczną (wyniki badań, karty wypisowe ze szpitali) oraz informację o aktualnie przyjmowanych lekach.

Chirurg pracujący w Oddziale, po zbadaniu pacjenta i zapoznaniu się z dokumentacją medyczną, wyznaczy termin przyjęcia do zabiegu w trybie planowym.