Prawie 9 mln Polaków wypala codziennie od 15 do 20 papierosów. Co roku przez nikotynę umiera w kraju 70 tys. ludzi. O tym, jak bardzo ciężko rzucić palenie wiedzą ci, którzy próbowali. Palenie to nie zwykły nawyk, nikotyna powoduje równie silne uzależnienie jak twarde narkotyki (kokaina czy heroina). Do podjęcia decyzji o rzuceniu nałogu niezbędny jest bilans „zysków i strat”. Palenie powoduje wzrost występowania chorób naczyń wieńcowych (zawały, udary), chorób płuc (nowotwory, przewlekła obturacyjna choroba płuc).
Cierpi również uroda, pojawiają się: ziemisty odcień cery, włosy bez połysku, nieświeży oddech oraz brązowy osad na zębach. Ponadto, od 15 listopada weszła w życie ustawa zakazująca palenia papierosów w miejscach publicznych, głównie w szkołach, zakładach opieki zdrowotnej i placówkach oświaty. Nie wolno palić w środkach transportu publicznego - taksówkach, samochodach służbowych oraz w publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, także na przystankach komunikacji miejskiej. Dla łamiących przepisy ustawodawca wprowadza wysokie mandaty i kary grzywny, które mogą wymierzać funkcjonariusze policji i straży miejskiej. Od stycznia ma podrożeć akcyza na wyroby tytoniowe. Dlatego, czy jest sens przepalać swoje zdrowie i puszczać z dymem pieniądze? Okazja do rzucenia nałogu nadarza się już dzisiaj, 18 listopada, w Światowym dniu rzucania palenia tytoniu.
Oto kilka porad mogących pomóc w rzuceniu palenia:
-
nie rzucaj palenia, gdy czeka cię nerwowy dzień;
-
w domu wyrzuć wszystkie przedmioty związane z paleniem: zapalniczki, popielnice, papierosy;
-
poproś rodzinę i znajomych, żeby cię wspierali w tych trudnych chwilach;
-
miej pod ręką miętówki lub małe kwaśne cukierki, żeby zabić uczucie głodu nikotynowego;
-
stosuj plastry lub gumy do żucia z niską zawartością nikotyny, by łatwiej przejść przez wstępną fazę odstawienia papierosów;
-
uprawiaj sport, a ponieważ palacze nie mogą pochwalić się dobrą kondycją, idź przynajmniej na spacer do parku;
-
zasięgnij porady lekarza, może przepisać środki farmakologiczne obniżające złe samopoczucie spowodowane abstynencją.
Wypełnij testy:
-
Test uzależnienia od tytoniu wg Fagerströma
-
Test motywacji do zaprzestania palenia wg Schneider
J.K |