Bezpieczne opalanie – profilaktyka schorzeń skóry Drukuj

Wakacje to czas wypoczynku, słońca i przyjemności. A słońce ma na nas zbawienny wpływ, bo właśnie na skutek promieniowania ultrafioletowego powstaje w organizmie witamina D - podstawowy budulec kości. Przebywanie na słońcu działa też korzystnie na układ nerwowy, poprawia przemianę materii, leczy trądzik i łuszczycę, relaksuje i odpręża. Używając słonecznych kąpieli, musimy jednak pamiętać o zabezpieczeniu się przed szkodliwym promieniowaniem.

 

Pamiętajmy, że nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne powoduje przedwczesne starzenie skóry oraz wzrost ilości zachorowań na nowotwory. Ochroną dla skóry są filtry (SPF) zawarte w środkach do opalania z wysokością filtra dobraną do rodzaju naszej wrażliwości na słońce. Aby plażowanie było przyjemne i bezpieczne należy przestrzegać poniższych zasad:

  • Nie wystawiaj się na działanie słońca między godziną jedenastą a piętnastą, bo wtedy promieniowanie jest najsilniejsze. Możesz poparzyć skórę i nabawić się udaru.

  • Podczas pierwszego dnia przebywaj na słońcu tylko 15 minut. Stopniowo wydłużaj czas przebywania na słońcu.

  • Przed wyjściem na plażę nie maluj się i unikaj kosmetyków zawierających alkohol, bo mogą powodować podrażnienia. Unikaj używania dezodorantów, perfum i kosmetyków kolorowych, ponieważ mogą spowodować przebarwienia skóry.

  • Również w cieniu chroń skórę przed słońcem, ponieważ aż 80 procent promieni słonecznych odbija się od piasku i wody.

  • Na kilka dni przed plażowaniem postaraj się zrezygnować z kremów zawierających witaminy A i C oraz kwasy owocowe, które pod wpływem słońca mogą wywołać alergie lub poważniejsze podrażnienia skóry.

  • Przed wyjściem na słońce nie jedz selera i pietruszki oraz nie pij naparów z melisy i dziurawca. Wszystkie te produkty zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne, co wiąże się z ryzykiem poparzeń i przebarwień.

  • Nie zapominaj o nakryciu głowy, szczególnie ważne u małych dzieci. Brak czapki czy kapelusza w upalne dni może stać się przyczyną udaru.

  • Używaj okularów słonecznych chroniących przed szkodliwym promieniowaniem. Muszą one posiadać odpowiednie filtry.

  • Uważaj na zażywane leki. Należy przeczytać dokładnie ulotkę lub zapytać lekarza czy stosując dany medykament możesz się opalać. Istnieje pewna grupa leków, która w wyniku kontaktu ze słońcem może powodować reakcje alergiczne bądź też przyczynić się do powstawania trwałych plam na skórze. Do tej grupy należą m. in.: preparaty uspokajające, leki antydepresyjne, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwcukrzycowe.

  • Popijaj chłodne płyny (uzupełniamy w ten sposób ewentualne ubytki wody w organizmie).

  • Pamiętaj o zastosowaniu kolejnej porcji kremu z filtrem.

  • Stosuj preparaty po opalaniu, które znormalizują nawilżenie skóry oraz utrwalą opaleniznę.

  • W przypadku podrażnienia skóry po opalaniu (zaczerwienienie, pieczenie), bezwzględnie zastosuj specjalny preparat łagodzący i zapomnij o opalaniu na kilka dni.

 

Tak więc życząc Państwu przed urlopem dużo, dużo słońca, życzymy korzystania z niego z umiarem, w pełni świadomie i rozważnie. Uważajcie na siebie, ponieważ w profilaktyce chorób nowotworowych skóry, a zwłaszcza czerniaka, najważniejsze jest unikanie oparzeń słonecznych.

 

J.K