Co 10 sekund na świecie umiera palacz tytoniu |
![]() |
Statystyki podają, że palenie tytoniu jest przyczyną większej liczby zgonów niż wypadki komunikacyjne, choroba AIDS, inne nałogi, czy zabójstwa razem wzięte. Około 9 milionów Polaków pali papierosy a rocznie z powodu chorób odtytoniowych umiera blisko 70 tysięcy osób. Dalatego „Światowy dzień rzucania palenia” umożliwia nie tylko zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia tytoniu, ale przede wszystkim pozwala zaapelować do palaczy o podjęcie decyzji zerwania z nałogiem.
W Stanach Zjednoczonych w 1974 roku dziennikarz Lynn Smith, zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Rezultatem tej akcji był fakt, iż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Polsce pierwszą akcję adresowaną do wszystkich palaczy chcących zerwać z nałogiem przeprowadzono w 1991 r. Celem kampani jest promowanie zdrowego, wolnego od dymu tytoniowego stylu życia. Zawsze warto spróbować zerwać z nałogiem, a okazją do tego może być Światowy Dzień Rzucania Palenia.
Jak przygotować się i rzucić palenie Jeden ze skutecznych sposobów odzwyczajania się to silna, pozytywna motywacja. Ponad to:
Zadbaj o zdrowie - korzyści z pożegnania się z nałogiem
Utrwalaj sukces, ciesz sie nim Chęć na zapalenie może utrzymywać się przez jakiś czas :
Opracowała: Alina Gurbiel Więcej na temat: historii tytoniu, nikotynizmu w Polsce, toksykologii dymu nikotynowego, chorób odtytoniowych, leczenia stosowane w terapii choroby tytoniowej, jak przygotować się i rzucić palenie, zadbaj o zdrowie -korzyści z pożegnania się z nałogiem, edukacji antynikotynowej, zasadzie 4xP, zasadzie 5xP, Test uzależnienia od tytoniu wg Fagerströma oraz Test Motywacji do Zaprzestania Palenia
|