Oddziały
„Modernizacja systemu łączności
Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”„Innowacyjne, małoinwazyjne metody typu „non-fiuson” i „fiuson” chirurgicznego leczenia dysfunkcji układu kostno - neuro - mięśniowego człowieka”
„Poprawa jakości powietrza poprzez zaprojektowanie i wykonanie termomodernizacji 9- cio kondygnacyjnego budynku B Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”
„Zapewnienie rozwoju elektronicznych usług publicznych poprzez zakup i wdrożenie systemu informatycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 4 w Bytomiu”
„Zaprojektowanie i wykonanie wielobranżowej modernizacji (adaptacji) VIII piętra (z wyłączeniem zespołu pomieszczeń przy ścianie zewnętrznej kierunku zachodniego wraz z korytarzem) budynku B dla potrzeb Oddziału Otorynolaryngologii oraz adaptacji pomieszczeń budynku C2, po dyslokacji Oddziału Otorynolaryngologii w celu utworzenia 30-łóżkowego Oddziału Medycyny Paliatywnej”„Modernizacja stanowisk pracy oraz szkolenie służące eliminowaniu zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy oraz nabyciu nowych kompetencji przez pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu i umożliwiających kontynuowanie pracy osobom w wieku aktywności zawodowej”„Modernizacja energetyczna budynków Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wraz z instalacją systemu ogniw fotowoltaicznych i instalacją pomp ciepła w celu poprawy efektywności energetycznej modernizowanych budynków”


Oddział Otolaryngologii Drukuj Email

Kierownik Oddziału: lek. Piotr Przybyłek

Asystenci:

Elwira Teodorowicz

Zofia Świder – Jędrys

Piotr Przybyłek

Edyta Jakóbek

Bożena Wąsowicz

Anna Haczyńska – Partyka

 

Pielęgniarka Koordynująca: mgr Alina Gurbiel

Sekretariat: tel. 32 281 0271 wew. 4160 lub bezpośrednio 32 396 4160

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Charakterystyka oddziału:

Oddział powstał w 1962 r.
Liczba łóżek- 20

 

Oddział Otorynolaryngologii mieści się na 8 piętrze budynku B w nowoczesnych pomieszczeniach zapewniających wysoki komfort pobytu pacjentów.
Składa się z 25 pomieszczeń, w tym trzech sal zabiegowych wyposażanych w nowoczesne i energooszczędne instalacje szpitalne. Wyposażenie sal zabiegowych stanowią m.in. dwa mikroskopy operacyjne oraz zestaw endoskopów laryngologicznych (sztywnych i giętkich) wraz z torem wizyjnym.

Oddział zajmuje się leczeniem schorzeń: uszu, nosa, zatok, gardła i krtani, m.in.: stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, chorób nowotworowych, urazów twarzowo-czaszkowych, zaburzeń słuchu i równowagi.

 

Prowadzona jest tu pełna diagnostyka i leczenie w szerokim zakresie laryngologii zachowawczej i operacyjnej. Lekarze oddziału blisko współpracują m.in. z gliwickim Instytutem Onkologii, Klinikami Laryngologii i Kliniką Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego. Ich wiedza i doświadczenie pozwalają na stosowanie nowoczesnych procedur diagnostyczno-leczniczych m.in. w mikrochirurgii krtani oraz fonochirurgii, onkologii oraz chirurgii głowy i szyi, z uwzględnieniem diagnostyki ultrasonograficznej.

Rocznie hospitalizowanych jest tu ponad 1000 pacjentów.

 

 

Oddział Otolaryngologii współpracuje z wszystkimi oddziałami WSS 4, podejmując decyzje w trudnych interdyscyplinarnych przypadkach a także wykonując wspólnie zabiegi operacyjne: m.inn.: z Oddziałem Neurochirurgii, z Kliniką Chirurgii Naczyniowej i z Oddziałem Okulistyki .

Pracownicy Oddziału Otolaryngologii mają spory dorobek naukowy. Przygotowują m.in. zebrania naukowo-szkoleniowe Oddziału Śląsko-Opolskiego Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi (PTORL). Ich 32 prace naukowe prace naukowe opublikowane zostały w polskich czasopismach medycznych. Występują też na zjazdach i zebraniach naukowo–szkoleniowych towarzystw lekarskich, a także uczestniczą w międzynarodowych sympozjach.

W ramach szkolenia zawodowego specjalizacje I i II stopnia z zakresu otolaryngologii zdobyło tu 31 lekarzy. Ponadto 2 lekarzy przygotowało tu swoje prace doktorskie. Od listopada 2009 roku dr Jacek Kozakiewicz pełni funkcję Prezesa Śląskiej Izby Lekarskiej.

W 2002 r. oddział został wpisany na listę jednostek uprawnionych, przez Ministra Zdrowia, do prowadzenia specjalizacji w zakresie otorynolaryngologii.

 

 

Dla poprawy współpracy z lekarzami lecznictwa ambulatoryjnego organizowane są cyklicznie spotkania zespołu Oddziału ORL z laryngologami lecznictwa otwartego z Bytomia i sąsiednich miast.

 

 

W ramach oddziału istnieje również Pracownia Audiometrii i Nystagmografii, która wykonuje badania z zakresu diagnostyki narządu słuchu i równowagi.
Personel oddziału prowadzi również przyszpitalną Poradnię Laryngologiczną, która co roku przyjmuje ok. 8,5 tys. pacjentów. Do zakresu jej działalności należą: konsultacje specjalistyczne, ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz ambulatoryjna diagnostyka specjalistyczna.

 

 

 

HISTORIA


27.10.1962 r. uruchomiono 56 łóżkowy oddział laryngologiczny z przeznaczeniem dla pracowników resortu górnictwa i energetyki oraz ich rodzin. Oddział posiadał 10 łóżek dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat, 10 łóżek kobiecych i 36 łóżek męskich. W 1965 roku zakończono budowę bloku operacyjnego. Oddział uzyskał nowoczesny blok operacyjny składający się z dwóch dużych sal operacyjnych, salę operacyjną do zabiegów w pozycji siedzącej tzw. migdałkową oraz salę do zabiegów endoskopowych. Jednocześnie zlikwidowano łóżka dziecięce i powiększono ilość łóżek do 65 oraz uruchomiono pracownię audiometryczną. Pierwszym Ordynatorem był dr n. med. Stanisław Stawiński, który kierował oddziałem aż do swojej nagłej śmierci (18.04.1993 roku). Po śmierci pierwszego ordynatora p.o. ordynatora została dr Jadwiga Zdunek i funkcję tę pełniła do roku 2000.

 

W sierpniu 2000 r. oddział objął dr n. med. Jacek Kozakiewic. W 2003 roku przeniesiono oddział ORL na I piętro budynku C2. W listopadzie 2014 roku Oddział Otorynolaryngologii został przeniesiony z dotychczasowych pomieszczeń o niskim standardzie do kompleksowo zmodernizowanych pomieszczeń na 8 piętrze nowoczesnego budynku B.