Supermaszyna do skomplikowanych operacji Drukuj

Jego ramię robocze waży 1,5 tony, kosztował 2,8miliona zł - dzięki temu urządzeniu zabiegi śródnaczyniowe  będą krótsze i bezpieczniejsze. Supernowoczesny angiograf Allura Xper Fd20 marki Philips od dziś (18 lutego) służy pacjentom i lekarzom Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, gdzie otwarto Pracownię Badań Naczyniowych.

W otwarciu pracowni uczestniczyli: Aleksandra Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego; Aneta Latacz, Wiceprezydent Bytomia; Andrzej Panek, Wiceprezydent Bytomia, a także przedstawiciele firmy Philips: Małgorzata Simaan-Zapendowska (Dyrektor Działu Sprzedaży), Izabela Polak (Kierownik Działu Serwisu) i Wiesław Klatt (Dyrektor Linii Biznesowej).

Jerzy Pieniążek, dyrektor WSS nr zachwalał wyposażenie pracowni: To sprzęt, który ma ogromne możliwości. Jego zastosowanie zależy w dużej mierze od umiejętności lekarzy, a te w naszym szpitalu są na najwyższym poziomie.

Aparat służy do diagnostyki wszystkich naczyń całego ciała. Pomaga w leczeniu pacjentów z chorobami naczyniowymi, onkologicznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi (np. tętniak naczyń mózgowych, zwężenie naczyń wieńcowych, tętniak aorty, guzy wątroby, miażdżyca). Daje lekarzom możliwość poszerzenia zwężonych naczyń krwionośnych, zamknięcia światła pojedynczych naczyń specjalnymi spiralkami czy rozpuszczania zatorów tętniczych.

Zabiegi wykonywane przy użyciu tej aparatury są bezpieczniejsze zarówno dla pacjentów, jak i osób obsługujących go – mówi dr Jerzy Pieniążek. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, można zmniejszyć dawkę promieniowania rentgenowskiego i kontrastu.

Potwierdza to Wiesław Klatt, dyrektor linii biznesowej X-ray Philips Healthcare w Polsce i krajach bałtyckich: Środek cieniujący redukowany jest kilkukrotnie w stosunku do badań wykonywanych na podobnych systemach. Allura Xper Fd20 wyposażony jest np. w funkcję wykonywania badania obwodowego z jednego wstrzyknięcia tzw. ,,Bolus Chase”, która pozwala na interaktywny wpływ na przebieg badania w czasie rzeczywistym. Operator wstrzykuje środek cieniujący do tętnic kończyn dolnych, następnie śledzi przepływ kontrastu  w czasie rzeczywistym i wpływa na jego przebieg w zależności od stanu klinicznego pacjenta.

Ta aparatura umożliwia nam również skrócenie czasu operacji – dodaje Jerzy Pieniążek. Chirurdzy mają do dyspozycji 56 calowy monitor, na którym jednocześnie wyświetla się 8 wysokiej jakości  obrazów. A na nich wyniki badań m.in.: CT, MR czy USG. Mogą śledzić i analizować obraz w technice 3D, a dzięki temu – szybko i precyzyjnie postawić diagnozę. To również przekłada się na redukcję dawki promieniowania zarówno dla pacjentów, jak i operatorów.

 

Allura Xper Fd20 ma jeszcze coś, czego nie mają inne urządzenia - możliwość wykonywania resuscytacji w każdym ustawieniu stołu. W sytuacji zagrożenia życia pacjenta, liczy się każda sekunda.

Dodajmy, że poprzedni angiograf służył pacjentom Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu11 lat, był już mocno wyeksploatowany i nie miał takich możliwości, jak Allura Xper Fd20.

Pieniądze na zakup angiografu przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.