V Zjazd Naukowy Drukuj

V Zjazd Naukowy
Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa

 

W dniach 23-25 października br odbył się w Zakopanym V Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa z udziałem lekarzy i biomechaników zajmujących się badaniami naukowymi i leczeniem schorzeń kręgosłupa z Polski, USA, Azji i Europy. Komitet Naukowy Zjazdu dopuścił do wygłoszenia 80 prac naukowych z naszego kraju i z zagranicy, w tym dwie prace badawcze i kliniczne, z Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii z naszego Szpitala pt:

1. „Znaczenie dopasowania czopa repozycyjnego do geometrii przestrzeni międzytrzonowej w leczeniu ześlizgu zwyrodnieniowego.”
2. „Wyniki leczenia ześlizgu degeneracyjnego nową metodą IDRF przy użyciu dwudzielnego czopa repozycyjnego.”

Autorami tych prac byli nasi neurochirurdzy: Jerzy Pieniążek, Anna Dobkiewicz, Jacek Trompeta i Adrian Jędrzejek.

W pracach tych, przedstawiono wieloletnie wyniki badawcze i kliniczne po zastosowaniu oryginalnej polskiej metody leczenia ześlizgu kręgów. Metoda IDRF (Intervertebral-Decompression-Reposition-Fusion) opracowana i po raz pierwszy zastosowana w Polsce, jest w tej chwili najskuteczniejszą techniką operacyjną stosowaną na świecie w leczeniu ześlizgu trzonów typu rozwojowego i zwyrodnieniowego i została zarejestrowana w 16 państwach Europy, obu Ameryk, Azji i Australii. Prace badawcze (doświadczalne) nad techniką IDRF nasi neurochirurdzy rozpoczęli w 2003r. wraz z „Instytutem Bioinżynierii i Medycznych Technologii” w Zielonej Górze. Pierwsze operacje, po zarejestrowaniu tej metody, zostały wykonane w Bytomiu w 2005r. W 2006 roku do naszego zespołu badawczo-wdrożeniowego dołączyli lekarze ortopedzi z Uniwersytetu w Brukseli. To tam bytomscy neurochirurdzy wykonali pierwsze poza naszym krajem operacje, repozycji kręgów za pomocą oryginalnego implantu opracowanego i wyprodukowanego przez firmę LfC w Zielonej Górze. Implant ten otrzymał ochronę patentową w Nowojorskim biurze „Ochrony Światowych Własności Intelektualnych” (World Intellectual Property Organization). Przedstawiany na Zjeździe w Zakopanym przez nasz międzynarodowy zespół program badawczy, otrzymał w roku 2009 status „Rządowego Programu Operacyjnego: INNOWACYJNA GOSPODARKA, NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOŚCI” zatwierdzonego przez Ministerstwo Gospodarki i był nominowany do „Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” (II-ga nagroda).

W czasie Zjazdu dr Jerzy Pieniążek był przewodniczącym Sesji poświęconej leczeniu „Dyskopatii Szyjnej”.

 

Zdjęcie nr 1: dr Jerzy Pieniążek w czasie wystąpienia zjazdowego

Zdjęcie nr 2: dr Jerzy Pieniążek przewodniczy Sesji „Dyskopatia Szyjna”.