Na szczęscie to tylko ćwiczenia Drukuj

W dniu 6 maja 2013 roku z udziałem Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu Dyrekcja Szpitala przeprowadziła wymagane przepisami Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, okresowe ćwiczenia ewakuacyjne mające na celu praktyczne sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacyjnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu. Ćwiczenia obejmowały dwa warianty działań:

Wariant A: - w budynku B część wysoka, który ma wysokość 33,90 m i jest najwyższym budynkiem użyteczności   publicznej w Bytomiu. Budynek jest wyposażony w system sygnalizacji pożaru oraz dźwiękowy system ostrzegawczy. Podczas normalnej pracy wybucha pożar w pomieszczeniu gospodarczym Oddziału Okulistyki budynku B część wysoka. Ponieważ pomieszczenie jest zamknięte nikt nie zauważa pożaru. Po pewnym czasie system sygnalizacji pożaru wykrywa pożar i sygnał I stopnia zostaje przesłany do Centrali SAP. Zostaje uruchomiony system DSO i z głośników transmitowany jest komunikat: „Proszę o uwagę. Dyrektor Szpitala proszony jest o kontakt telefoniczny z dyspozytorem”. Następują poszukiwania źródła pożaru. Ponieważ w ciągu 3 minut nie znaleziono źródła pożaru, system sygnalizacji pożaru przechodzi w II stopień alarmowania z głośników zostaje wyemitowany komunikat: „Proszę o uwagę. Proszę o uwagę. Wykryty został pożar w budynku. Alarm jest weryfikowany. Proszę oczekiwać na dalsze instrukcje personelu” i zostają uruchomione wszystkie urządzenia przeciwpożarowe, tj.:

  • transmisja do PSP sygnału alarmu pożarowego II stopnia (po zadziałaniu czujki, uruchomieniu ROP),
  • wyłączanie wentylatorów wentylacji mechanicznej ogólnej i klimatyzacji,
  • zamykanie wszystkich klap przeciwpożarowych, które bezpośrednio przed pożarem były w pozycji otwartej,
  • podanie impulsu do centrali sterującej wentylacją pożarową.

Ponieważ po otwarciu drzwi do pomieszczenia magazynowego okazało się, że pożar jest na tyle duży, że nie można go opanować Ordynator Oddziału podejmuje decyzję o ewakuacji pracowników i pacjentów do innych pięter budynku. Rozpoczyna się ewakuacja zgodnie z „Planem ewakuacji i akcji ratowniczej na wypadek pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia” oraz na zasadach określonych w „Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego”. Pacjenci mogący sami opuścić sale chorych udają się w kierunku klatek schodowych, natomiast pacjenci, którzy nie potrafią poruszać się o własnych siłach są ewakuowani przez pracowników. W pewnym momencie następuje silne zadymienie drogi ewakuacyjnej i odcięta zostaje droga ewakuacji z jednej z sal. Przybyłą na miejsce straż pożarna ewakuuje ww. osoby poprzez okno z drabiny SD-50. Po zakończeniu ewakuacji pracownicy i pacjenci zostają przeliczeni, natomiast strażacy sprawdzają czy w pomieszczeniach nikt nie pozostał.

 

 

Wariant B: w budynku C2 w dyżurce lekarza zauważono pożar. Budynek nie jest wyposażony w system wykrywania pożaru i personel medyczny Oddziału Otorynolaryngologii przy współudziale pracowników Działu Technicznego przystąpił do ewakuacji pacjentów wykorzystując dwie dostępne na poziomie I piętra budynku dróg ewakuacyjnych – kierunek 1 – klatka schodowa budynku oraz kierunek 2 – blok operacyjny w budynku C1. Przybyła na miejsce straż pożarna ewakuuje pacjentów poprzez okno w ścianie kierunku północnego z wykorzystaniem materaca ratunkowego. Po zakończeniu ewakuacji pracownicy i pacjenci zostają przeliczeni, a strażacy sprawdzają czy w pomieszczaniu nikt nie pozostał.

Dyrekcja Szpitala dziękuje wszystkim pracownikom Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu uczestniczących w ćwiczeniach ewakuacyjnych za zaangażowanie oraz znajomość zasad postępowania, m.in. w przypadku zagrożeń pożarowych określonych w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego oraz w Planie Ewakuacyjnym.

 

Bytom, maj 2013