Nowocześni, ekologiczni i oszczędni Drukuj

Z dumą informujemy, że w październiku zakończył się etap I zadania inwestycyjnego p.n.: ,,Program termomodernizacji budynków Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu”. Jego zadaniem była modernizacja stacji wymienników ciepła wraz z wykonaniem instalacji solarnej. Technologie ostatnich lat dowiodły, że dotychczasowe konwencjonalne i nieodnawialne źródła energii będą powoli zastępowane przez inne odnawialne źródła.

 

Mając to na uwadze, stacja wymienników została wyposażona w nowoczesne urządzenia do podgrzewania zarówno wody użytkowej, jak i centarlnego ogrzewania. Wszystko to sterowane jest najwyższej klasy urządzeniami do bezpośredniego monitorowania procesu grzewczego. Dodatkowym elementem wspomagającym układ grzewczy jest układ solarny, który jest źródłem darmowej i czystej energii pozyskiwanej za pomocą kolektorów słonecznych.

 

Dane techniczne:

  • Technologiczna kompaktowa stacja wymienników ciepła wyposażona w wymienniki płytowe dla c.o. o mocy 3 300 kW firmy Swep, wymienniki płytowe dla celów przygotowania c.w.u. o mocy 1 000 kW firmy Swep, wymienniki dla celów wentylacji i klimatyzacji o mocy 700 kW również firmy Swep.

  • Instalacja solarna wyposażona w kolektory słoneczne typu WATT 4000S firmy WATT o łącznej powierzchni czynnej 187,30 m² o mocy 150 kW, której konstrukcja zapewnia uzyskanie z instalacji solarnej energii cieplnej ok. 313 GJ/a.

 

Informacje ekonomiczne:

Planowane oszczędności kosztów zakupu ciepła dla potrzeb szpitala wynikające z rezygnacji z dostaw w obiegu otwartym party technologicznej, którą dotychczas wykorzystywano do przygotowania ciepłej wody użytkowej i zastąpienie jej wodą wysokoparametryczną w obiegu zamkniętym wraz z uzyskaną energią cieplną z promieniowania słonecznego to kwota minimum 400 tys.zł rocznie. Ponadto, każdy rynkowy wzrost kosztów energii cieplnej będzie generował proporcjonalnie większe oszczędności kosztów zakupu.

 

Struktura finansowania:

  • WFOŚiGW w Katowicach: dotacja 562 108,00 zł; pożyczka 1 602 680,00 zł (łącznie 2 164 788,00 zł)

  • budżet Województwa Śląskiego: 702 707,00 zł

 

 

 

Aktualnie przygotowywany jest do realizacji etap II programu w postaci termomodernizacji 9 - cio kondygnacyjnego bloku operacyjno – łóżkowego część wysoka B. Jego celem jest zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na ciepło dla celów ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji, a tym samym zmniejszenie kosztów eksploatacji obiektu przy jednoczesnej poprawie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania.

 

Inwestycja pozwala nam znaleźć się w gronie nielicznych szpitali, które zadbały o wdrożenie najlepszych technologii umożliwiających obniżenie kosztów eksploatacji a także zadbać o czystość otaczającego nas środowiska.

 

J.K

Źródło: Adam Sowa, Dział Techniczny