Coraz nowocześniej Drukuj

Przez całe wakacje trwały intensywne prace remontowe mające na celu adaptację wydzielonych pomieszczeń Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej na potrzeby serologii i banku krwi. Remont został sfinansowany ze środków własnych szpitala. W jego trakcie rozpoczęto również postępowanie przetargowe mające na celu zakup analizatora do badań immunohematologicznych oraz oprogramowania komputerowego dla Banku Krwi.

Do tej pory badania z zakresu określania grup krwi oraz prób zgodności przed transfuzją były wykonywane metodą probówkową a dokumentację stanowiły książki rejestrów, podobnie obrót krwią był dokumentowany w książce obrotu krwią.

 

Ostatecznie zakupiono analizator do badań krwi wraz z oprogramowaniem, dodatkowo w posiadaniu pracowni jest aparat do wykonywania badań metodą półautomatyczną. Dzięki posiadanym urządzeniom przygotowanie próbki krwi do badań, samo badanie oraz odczyt wyniku odbywa się automatycznie. Wynik podawany przez analizator jest weryfikowany i zatwierdzany przez serologa. Wszystkie przeprowadzone badania są archiwizowane a możliwość wglądu w historię przeprowadzonych badań jest możliwa w każdym momencie, można również sprawdzić wyniki badań serologicznych każdego hospitalizowanego pacjenta. Dzięki temu nie ma potrzeby ponownego wykonywania badania grupy krwi w chwili przenoszenia pacjenta z jednego oddziału szpitala do innego.

 

 

Dużą zaletą zakupionego sprzętu jest dołączone oprogramowanie „Delphyn” zarządzające bankiem krwi, które umożliwia lepszy wgląd w gospodarkę krwią na terenie oddziałów szpitala. We wcześniejszym okresie pracownia została doposażona w sprzęt dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego. Z uzyskanych funduszy zakupiono urządzenie do rozmrażania osocza, 2 lodówki oraz zamrażarkę do przechowywania składników krwi.

 

 

Dzięki automatyzacji badań szpitalna pracownia zyskała dodatkowo możliwość wystawiania kart krwi, czyli wiarygodnego dokumentu potwierdzającego wynik grupy krwi. Karty te zastępują wpisy w starych dowodach osobistych. Podobnymi możliwościami dysponuje zaledwie kilka placówek szpitalnych na terenie województwa śląskiego.

 

 

W związku z rozszerzeniem sprzętowym personel pracowni został przeszkolony w zakresie obsługi nowych urządzeń oraz w celu uzyskania wszystkich niezbędnych certyfikatów koniecznych do prowadzenia rozszerzonej działalności pracowni.

Dzięki tym inwestycjom Pracownia Immunologii Transfuzjologicznej ze Szpitalnym Bankiem Krwi jest w pełni przygotowana do pełnienia całodobowych dyżurów na potrzeby oddziałów szpitala.

 

Opracowała: lek. med. Agnieszka Wiklińska

 


Materiał zrealizowała SferaTV