Bezpłatne badania dla mieszkańców Bytomia Drukuj

W trosce o Państwa zdrowie rozpoczęliśmy następną akcję badań przesiewowych związanych z „Wiosną Onkologiczną 2009” tym razem prowadzoną wraz z Urzędem Miejskim Gminy Bytom. Akcję objął patronatem Prezydenta Miasta Bytomia. Na badania ZAPRASZAMY wyłącznie mieszkańców Bytomia, gdyż koszt badań refunduje Urząd Miejski. Zapraszamy w każdy czwartek od godz. 7.30 do 10.00 do ZDL z dowodem osobistym.

 

Panel badań oferowany pacjentom ma na celu ewentualne wykrycie jak największej ilości patologii. Badania jakie będą wykonane każdemu pacjentowi który zgłosi się do Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 4 w Bytomiu to:

  • Zgodnie z rekomendacją prof. dr hab. Wiesława Jędrzejczaka Kierownika Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych - Konsultant Krajowy ds. Hematologii każdy pacjent będzie miał wykonaną morfologię z rozmazem, OB. i mocz ( badanie ogólne) co pozwoli na wykrycie patologii z zakresu hematologii, onkologii, nefropatii.

  • Poziom glukozy – który odzwierciedli gospodarkę węglowodanową i pozwoli na ewentualne wczesne wykrycie i rozpoznanie cukrzycy.

  • Poziom cholesterolu całkowitego, HDL, LDL, trójglicerydy – co pozwoli na ocenę przemiany lipidowej, wczesne wykrycie hiperlipidemii pozwoli na włączenie leczenia, zmianę stylu życia co w istotny sposób wyeliminuje czynnik ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

  • CEA - antygen karcinoembrionalny jest glikoproteiną pochodzenia płodowego, którego poziom wzrasta w następujących sytuacjach:

      - wzrost umiarkowany (5–40 μg/l) -choroby zapalne wątroby i jelit                                                       - wzrost znaczny (powyżej 40 μg/l) nowotwory: wątroby, jelita grubego, trzustki, oskrzeli, piersi, tarczycy

Do innych przyczyn wzrostu należą: ciąża, przewlekłe zapalenie trzustki, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz palenie tytoniu.

 

 

 

UWAGA: Podwyższona wartość CEA – nie jest jednoznaczna z wykryciem nowotworu, stanowi jedynie wskazówkę do zgłoszenia się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu.