Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (SM) Drukuj

W tym roku 27 maja po raz pierwszy w historii obchodzony jest Światowy Dzień SM. Inicjatorem wydarzenia jest organizacja skupiająca krajowe organizacje SM z całego świata tj. Międzynarodowa Federacja Stwardnienia Rozsianego. W Polsce świadomość tej choroby szerzona jest przez Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego z siedzibą w Warszawie. SM jest jedną z najczęstszych neurologicznych chorób przewlekłych w naszym kraju.

Na całym świecie zapadło na tę chorobę co najmniej 2,5 miliona osób. Szacuje się, że w Polsce na SM choruje ok. 60 tys. osób, stanowiąc pod względem wielkości trzecią grupę w Europie. W tej grupie zaledwie 2000 osób (3 procent chorych) ma dostęp do nowoczesnego leczenia. Przyczyny choroby nie zostały do tej pory poznane. Stwardnienie rozsiane atakuje głównie ludzi młodych, najczęściej między 20 a 40 rokiem życia. Choroba występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Nie ma leków, które całkowicie leczą SM - istnieją za to leki modyfikujące i spowalniające jej przebieg oraz zmniejszające częstość rzutów. Od lat na całym świecie trwają badania nad przyczynami występowania SM, nowymi sposobami leczenia objawów i nowymi lekami, które mogłyby zmienić przebieg prowadzącej do inwalidztwa choroby. Stwardnienie rozsiane pojawia się, kiedy dochodzi do uszkodzenia materiału ochronnego czyli mieliny wokół nerwów w centralnym układzie nerwowym. Uszkodzenie mieliny zwalnia, zniekształca lub nawet hamuje przekazy informacji z mózgu do innych części ciała, które przez to przestają prawidłowo funkcjonować. Istnieje wiele różnych objawów choroby, do najpowszechniejszych należą niedowłady, zaburzenia czucia, zaburzenia zwieraczy, niezborność oraz problemy z mową, połykaniem i wzrokiem.

Światowy Dzień SM to wyjątkowe przedsięwzięcie umożliwiające aktywność środowiska osób z SM oraz ludzi zdrowych, którzy pragną włączyć się w pomoc potrzebującym. Wspólna inicjatywa, dzięki której w przyszłości stwardnienie rozsiane może przestanie być chorobą, z którą zmagają się jedynie pacjenci i ich rodzina.

 

Informujemy, że Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego obsługuje telefoniczną „Infolinię o SM” - gdzie oferuje informacje, poradnictwo i pomoc dla wszystkich osób chorych, ich rodzin, przyjaciół i opiekunów. Przy telefonie dyżurują osoby z SM, które rozmawiają z setkami osób nowozdiagnozowanych. Wystarczy zadzwonić pod numer 0-801313333.

 

Źródło: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego