Ważna higiena rąk PDF Drukuj Email

W dniu 14 stycznia w naszym szpitalu odbyło się kolejne szkolenie „Akcja Czyste Ręce”. Prezentację multimedialną przygotowała firma ECOLAB, z którą Szpital od wielu lat współpracuje w dziedzinie bezpieczeństwa epidemiologicznego. Do tej pory pokaz obejrzało już ok. 300 naszych pracowników.

O czym jest Akcja wywołująca tak żywe zainteresowanie w szpitalu, jak i w całej Polsce?

Dotyczy problemu higieny rąk. Okazuje się że podstawowym źródłem przenoszenia drobnoustrojów wywołujących zakażenia szpitalne są nasze ręce. Stąd to ręce wymagają szczególnej uwagi i troski. Według danych w Polsce zarażonych pacjentów jest około 10 tyś rocznie, z czego 3 tyś umiera.

Reprezentant firmy ECOLAB Jarosław Wańczyk fachowo wykazał podstawowe błędy jakie powodują przenoszenie drobnoustrojów wywołujących zakażania:

1. Często mycie mydłem w płynie zastępuje dezynfekcję. W walce z drobnoustrojami jedynym skutecznym narzędziem jest dezynfekcja rąk, mydło w płynie nie posiada właściwości inaktywujących,

2. Metoda dezynfekcji: czas trwania 30 sekund (dezynfekcja higieniczna), pełna dłoń preparatu, właściwa technika,

3. Odpowiednie procedury: po kontakcie z pacjentem następuje dezynfekcja rąk,

4. Odpowiedni preparat dezynfekcyjny który nie uszkadza skóry rąk i personel chętnie go używa.

Tych błędów jest więcej, ale nie sposób wszystkich wymienić. Okazuje się że nawet pomalowanie lub długie paznokcie mogą być źródłem epidemiologicznym. Kto chciałby się dowiedzieć więcej, zapraszamy 28 stycznia na godz. 12.00 do auli.

Warto przypomnieć,ze Akcja Czyste Ręce jest projektem firmy ECOLAB przeprowadzanym w szpitalach w całej Polsce. Rekomenduje ją wiele ważnych instytucji, między innymi: Państwowy Zakład Higieny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa, Zakład Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Leków.